Kolejna reforma UEFA - czas na Europa League 2!

by - 03 grudnia


Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA zatwierdzony został nowy format rozgrywek UEFA, który to zostanie wprowadzony w sezonie 2021/2022.

W poniedziałek UEFA przedstawiła plan na kolejne lata w europejskich rozgrywkach. Prawie 2,5 roku przed wejściem nowego formatu rozgrywek znamy jego plan. Póki co nie poznaliśmy dokładnej nazwy trzecich co do wielkości rozgrywek w Europie, na tę chwilę, UEFA nazwała je roboczo Europa League 2.

Nowy system rozgrywek można już zobaczyć na stronie UEFA- access list

Jak będzie wyglądała nowa Europa League?

Obecna Liga Europejska ma być jeszcze bardziej elitarna. Liczba zespołów w fazie grupowej ma zmniejszyć się z 48 zespołów do 32. Zmienią się trochę zasady wejścia do fazy grupowej. Ścieżka eliminacyjna ma być skrócona do dwóch rund eliminacyjnych III i IV. Jak to będzie wyglądało? 
W fazie grupowej LE zagra 32 zespołów: 
 • 11 zespołów z krajów 1-6 w rankingu,
 • 6 przegranych z IV rundy el. LM (obie ścieżki łącznie) i 4 przegranych z III rundy el. LM niemistrzowskiej (jak do tej pory),
 • zwycięzca Europa League 2,
 • 10 zwycięzców IV rundy el. LE.
Z Ligi Mistrzów po fazie grupowej mają podobnie, jak dziś spadać zespoły do 1/16 finału LE. Jednak po zmniejszeniu liczby drużyn w 1/16 finału LE w porównaniu z dzisiejszymi będzie trzeba rozegrać dodatkową rundę. Ma to być runda, w której zagrają ze sobą drużyny z 3 miejsc w LM i 2 miejsc w fazie grupowej LE. 

Jak będą wyglądały nowe rozgrywki UEFA Europa League 2? 

Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli tzw puchar jeszcze większego pocieszenia dla drużyn, które w Europie nie radzą sobie nawet w dzisiejszej Lidze Europejskiej. Czy to rozgrywki dla naszych ekstraklasowych zespołów? Wcale tak nie musi być, bo dostać tam będzie łatwiej tylko mistrzowi kraju. 

Z wielką starannością wszystko na temat Europa League 2 przedstawił na swoim blogu rankinguefa.pl Jan Sikorski. W tym miejscu chciałbym zacytować jego opis tych nowych rozgrywek, które mają wystartować w sezonie 2021/2022.

Do tej pory zespół odpadający z LE nie miał już drugiej szansy i żegnał się z rozgrywkami. Teraz będzie można spaść z LM do LE, a stamtąd dalej do LE2. Ścieżka mistrzowska LE2 wygląda następująco:
 • II runda: 20 przegranych z I rundy el. LM (17) i rundy wstępnej el. LM (3)
 • III runda: 10 zwycięzców z II rundy
 • IV runda: 5 zwycięzców z III rundy i 5 przegranych z III rundy el. LE mistrzowskiej
Zmiany dotykają więc wszystkich mistrzów, począwszy od zespołów odpadających w pierwszych rundach el. LM, które do tej pory spadały do LE, a teraz będą spadać bezpośrednio do LE2. Eliminacje klasycznej LE stają się trochę bardziej problematyczne. Nie rozgrywa się już meczów tylko w swoim gronie, a można trafić na przeciwnika z mocnego piłkarsko kraju w ostatniej rundzie. Obecna ścieżka mistrzowska LE będzie istnieć w podobnym formacie w LE2, gdzie mistrzowie od początku do końca eliminacji będą grać tylko ze sobą. Z tej ścieżki awansuje tylko pięć zespołów, ale do fazy grupowej LE2 trafi też 10 odpadających z IV rundy el. LE. Co to oznacza dla mistrzów krajów 11-55:
 • 4 zagra w fazie grupowej LM,
 • 4 zagra w fazie grupowej LE, kolejnych 10 (z 16) będzie miało na to szansę,
 • 5 zagra w fazie grupowej LE2, kolejnych 10 (z eliminacji LE) będzie miało na to szansę.
Ponieważ w IV rundzie el. LE będzie grało 11 mistrzów (6 z III rundy el. LM i 5 z III rundy el. LE), w LE zagra łącznie co najmniej pięciu mistrzów, a w LE2 co najmniej sześciu. Łącznie aż 24 mistrzów z tych krajów będzie miało pewny udział w którejś z faz grupowych. W związku z tym minimalna łączna liczba krajów z co najmniej jednym klubem w fazie grupowej wzrośnie z 26 do 34. Niewiadomą pozostaje głównie to, jak mistrzowie rozłożą się pomiędzy LE i LE2. Maksymalnie w LE może zagrać 14 mistrzów, a w LE2 – 15.

Co ze zwykłą ścieżką w el. LE? Zostanie ona tak naprawdę przeniesiona do LE2. Wygląda ona o tyle inaczej, że kilka zespołów będzie zaczynało od IV rundy (po jednym z krajów 1-5), a także więcej będzie zaczynać od II. To właśnie II runda będzie teraz najbardziej rozbudowana, licząc 90 zespołów (I – 72). W LE2 zrezygnowano też z rozgrywania rundy wstępnej dla klubów z najsłabszych krajów.

Faza grupowa LE2, tak jak LM i LE, będzie liczyć 32 zespoły. Do 1/8 finału będą spadać kluby z 3. miejsc w fazie grupowej LE. Będzie się to odbywało analogicznie jak w przypadku spadków z LM do LE, z dodatkową rundą włącznie.

Jak wspomniano wyżej, zwycięzca LE2 będzie miał prawo gry w fazie grupowej LE w następnym sezonie. Finał tych rozgrywek będzie odbywał się w środy, LE – w czwartki, a LM – w soboty. Domyślnie LE2 ma grana być w czwartki, z uwzględnieniem dodatkowej pory rozpoczęcia meczu – 16:30.

Podsumowując, UEFA bardzo skomplikowała schematy eliminacji nowych rozgrywek w Europie. Ja osobiście dalej będę prowadził bloga na temat Ligi Europejskiej. Za 2,5 roku będę zastanawiał się nad tym co dalej z blogiem, skoro prawdopodobnie większą szansą dla polskich zespołów będzie udział w rozgrywkach Europa League 2. Moim zdaniem UEFA chce totalnie wyeliminować, z dwóch najważniejszych turniejów, ekipy z przedmieść Europy. Ma to za cel jeszcze bardziej uatrakcyjnić obecną Ligę Europejską, która ma dostarczać nowy narybek dla najlepszych klubów grających w Lidze Mistrzów. Kwestia czasu czy rozgrywki Europa League 2 zakończą swój żywot, jak byłe rozgrywki pucharu Intertoto. 

Wcześniejsze posty

1 komentarze

 1. Czyli, jak rozumiem, polskie zespoły z miejsc 2-3 w ekstraklasie plus zdobywca pucharu beda mogli tylko grać o awans do Ligi Europy 2?

  OdpowiedzUsuń