Debiutanci fazy grupowej: Sarpsborg (2/5)

by - 10 września

Znalezione obrazy dla zapytania sarpsborg 08 ff

Dziś czas na kolejnego debiutanta w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Pod lupę trafia drużyna Sarpsborga. 

W niedzielę postanowiłem, że przedstawię Wam debiutantów fazy grupowej LE. Wczoraj ukazał się tekst o tureckim Akhisarsporze, dziś przybliżam zespół Sarpsporg. 


Historia 


Podobnie, jak o tureckim Akhisarsporze, o Sarpsborgu w polskich mediach nie usłyszycie. Ja osobiście przyglądałem się tej drużynie jeszcze w poprzednim sezonie, gdzie błyszczała w norweskiej ekstraklasie. W minionym sezonie Sarspsborg w Norwegii zajął trzecie miejsce w lidze i już to uważałem za sensację. Tymczasem Norwedzy zagrają w fazie grupowej LE! Niebywała historia. Jakie początki miał ten klub? Oficjalna obecnie nazwa klubu Sarpsbor 08 FF została utworzona w 2008 roku. Pierwotnie klub ten nazywał się IL Sparta i w latach 1948-1954 był nawet jedną z silniejszych drużyn w norweskiej lidze. Klub nazwę zmieniał jeszcze dwukrotnie w latach 2000 i 2007. Historia klubu w nowoczesnych czasach to tułaczka po niższych ligach. Klub ma swoją siedzibę w niewielkim mieście Sarpsborg liczącym niecałe 50 tys mieszkańców. 
Tak, jak pisałem na początku przełomem był rok 2016 i niezłe szóste miejsce w ekstraklasie oraz rok 2017, w którym Sarpsborg niespodziewanie zajął trzecie miejsce w lidze. Ale to miał być dopiero początek.

Droga do fazy grupowej

Szczerze przyznam, że w tej edycji LE nie tak dokładnie śledziłem losy Sarpsborga, a wyniki robią wrażenie. Na wstępie powiem, że Sarpsborg rozpoczął eliminacje od I rundy, a jego współczynnik był niższy niż wszystkie nasze ekstraklasowe zespoły.  To pokazuje, jaką drogę przeszedł ten malutki klub z Norwegii. Na początek Sarpsborg trafił na Islandczyków - IBV. W dwumeczu Norwegowie wygrali aż 6-0. W II rundzie było już zdecydowanie trudniej, bo rywalem był szwajcarski St. Gallen. Awans Sarpsborga przypieczętował gol na wyjeździe. W III rundzie Norwegowie sensacyjnie ograli HNK Rijekę. W tym dwumeczu zdecydowało wyjazdowe zwycięstwo Sarpsborga. W decydującej o awansie rundzie play-off Norwegowie z kwitkiem odprawili Maccabi Tel Aviv. 

Zespół i największa gwiazda 


Ciężko mi powiedzieć coś o drużynie Sarpsborga w tym sezonie nie miałem okazji ich obejrzeć. Z poprzedniego sezonu kojarzę Patricka Mortensena, który błyszczał w poprzednim sezonie na środku pomocy. Patrząc na jego dokonania w tym sezonie mogę śmiało powiedzieć, że ten chłopak będzie najjaśniejszym punktem Norweskiej drużyny w fazie grupowej. 

Trener 

Za sukcesem drużyny Sarpsborga stoi trener Geir Bakke. Norweg od 2015 roku prowadzi zespół debiutanta fazy grupowej LE. To właśnie ten szkoleniowiec jest ojcem sukcesu drużyny z Norwegii. Na pewno sukcesy z Sarsborgiem podbiją notowania szkoleniowca na krajowym rynku. 

Stadion

FØR: "Ståtribunen" i 2009. Her er det i dag ny sittetribune med tak.

Sarpsborg swoje spotkania domowe rozgrywa na kameralnym obiekcie o prostej nazwie Sarpsborg Stadium, który mieści nieco ponad 6000 osób. 

Grupa I

Sarpsborg zadebiutuje w fazie grupowej LE w grupie I. Jego rywalami będą Malmo, Besiktas i Genk. Na pewno sukcesem będą zdobyte jakiekolwiek punkty przez drużynę z Norwegii. 

Wcześniejsze posty

0 komentarze