Kartka z kalendarza 1982/1983

by - 29 stycznia


UEFA

Dawne czasy mają to do siebie, że pamięć o nich zanika w proporcjonalnym czasie do ich przypominania. Dziś chciałbym Wam przedstawić historię rozgrywek Pucharu UEFA z sezonu 1982/1983. 


O sezonie tym nie będę pisał z osobistych doświadczeń, czy pamięci, bo jeszcze nie było mnie na świecie. Z perspektywy dzisiejszej sezon 1982/1983 wydaje się niesamowicie odległy. Cóż, w pewnym sensie jest to prawdą, ale spróbuję zaskoczyć niektórych pewnym nazwiskiem. Może o tym później.

W sezonie 1982/1983 mieliśmy swoje ekstraklasowe drużyny. Śląsk Wrocław i Stal Mielec rozpoczęły zmagania od I rundy. Śląsk reprezentował Polskę o jedną rundę dłużej niż mielecka Stal. Pogromcą ekipy z Wrocławia był szwajcarski zespół Serveette, w barwach którego błyszczał Lucien Favre - dzisiejszy trener OGC Nice.

Śląsk Wrocław 2-2 Dynamo Moskwa
Dynamo Moskwa 0-1 Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław 0-2 Servette Genewa
Servette Genewa 5-1 Śląsk Wrocław

Stal

Stal Mielec 1-1 KSC Lokeren
KSC Lokeren 0-0 Stal Mielec

Najważniejsze wydarzenia tego sezonu odbywały się już bez udziału polskich drużyn. W 1/8 finału wyklarowały się zespoły, które można było uznać za faworytów. Świetnie radził sobie Anderlecht Bruksela, Benfica Lizbona czy Kaiserslautern. 

Każda runda tamtego sezonu odbywała się na zasadzie dwumeczu. Wyraźnie można zauważyć, że mecze u siebie w większości kończyły się zwycięstwami gospodarzy. Niemoc meczów na wyjeździe można powiedzieć przełamał Anderlecht Bruksela, który zwyciężył z Valencią. 

Ćwierćfinały

Valencia 1-2 Anderlecht
Anderlecht 3-1 Valencia

Bohemians Praga 1-0 Dundee United
Dundee United 0-0 Bohemians Praga

FC Kaiserslautern 3-2 Universitatea Krajowa 
Universitatea Krajowa  1-0 FC Kaiserslautern 

AS Roma 1-2 Benfica Lizbona 
Benfica Lizbona 1-1 AS Roma 

Można powiedzieć, że po meczach ćwierćfinałowych i półfinałowych to Anderlecht Bruksela pozostawił najlepsze wrażenie wygrywając 4 spotkania. 

Półfinały

Bohemians Praga 0-1 Anderlecht Bruksela 
Anderlecht Bruksela 3-1 Bohemians Praga 

Benfica Lizbona 0-0 Universitatea Krajowa 
Universitatea Krajowa  1-1 Benfica Lizbona

W finale za sprawą gola na wyjeździe znalazł się zespół Benfiki Lizbona i niepokonany od czterech meczów zespół Anderlechtu. W tym miejscu muszę przypomnieć nazwisko, o którym wspomniałem na początku - nazwisko trenera Benfiki Lizbona. W tamtym czasie za sterem zespołu z Portugalii stał Sven Goran Eriksson, mam nadzieję, że niektórym znany. 

Znalezione obrazy dla zapytania sven goran eriksson benfica

Wróćmy jednak do rozstrzygnięć sezonu 1982/1983. Pierwsze spotkanie finałowe (w tamtym okresie grano mecz i rewanż) odbyło się 4 maja 1983 roku. W Brukseli Anderlecht po golu Kennetha Brylle'go pokonał 1-0 Benfikę. Mecz oglądało 58 tysięcy widzów. Rewanż w Lizbonie miał wyłonić zwycięzcę. 

4 maja 1983 Bruksela Stadion Heysel (58 000)

Anderlecht Bruksela 1-0 Benfica Lizbona
Sędzia: Bogdan Doczew (Bułgaria)
Bramki: 1:0 Kenneth Brylle 30
Żółte kartki: Wim Hofkens / Minervino Pietra
Czerwone kartki: - / José Luis 75

Anderlecht (trener Paul van Himst):
Jacques Munaron - Wim Hofkens, Luka Peruzović, Morten Olsen, Michel de Groote - Per Friman, Juan Lozano, Ludo Coeck, Franky Vercauteren (kapitan) - Kenneth Brylle, Erwin Vandenbergh (79 Alex Czerniatynski)

Benfica (trener Sven-Göran Eriksson):
Manuel Bento - Minervino Pietra, Humberto Coelho (kapitan), Álvaro Magalhães, Frederico Rosa (79 António Bastos Lopes) - Carlos Manuel, José Luis, Shéu - Fernando Chalana, Diamantino Miranda, Zoran Filipović (68 Tamagnini Nené)

18 maja w Lizbonie przed 80 tysiącami widzów Benfika miała za zadanie odrobić jednobramkową stratę. Mecz toczył się spokojnie do 32 minuty, kiedy to gospodarze po bramce Sheu obieli prowadzenie - stadion oszalał. Jednak gospodarze nie cieszyli się prowadzeniem zbyt długo, bo 7 minut później wyrównał Lozano. Do końca meczu Benfica próbowała odrabiać straty, ale ostatecznie nie zdołała zdobyć nawet jednego gola. Pierwsze w historii zwycięstwo w Pucharze UEFA mógł świętować Anderlecht Bruksela. 

Poniżej możecie zobaczyć przebieg drugiego spotkania finałowego :

8 maja 1983 Lizbona Estádio da Luz (80 000)

Benfica Lizbona 1-1 Anderlecht Bruksela
Sędzia: Charles G. R. Corver (Holandia)
Bramki: 1:0 Shéu 32, 1:1 Juan Lozano 39

Benfica (trener Sven-Göran Eriksson):
Manuel Bento - Minervino Pietra, Humberto Coelho (kapitan), António Bastos Lopes, António Veloso - Carlos Manuel, Shéu (50 Zoran Filipović), Glenn Strömberg, Fernando Chalana - Tamagnini Nené, Diamantino Miranda (61 Alvez)

Anderlecht (trener Paul van Himst):
Jacques Munaron - Walter De Greef, Morten Olsen, Luka Peruzović, Michel de Groote - Hugo Broos, Ludo Coeck, Per Friman, Franky Vercauteren (kapitan) - Erwin Vandenbergh (78 Kenneth Brylle), Juan Lozano

Wcześniejsze posty

0 komentarze