Startuje walka o prawa do transmisji LE na lata 2018-2021

18 grudnia

12 grudnia UEFA oficjalnie rozpoczęła sprzedaż praw komercyjnych do pokazywania meczów Ligi Europejskiej w sezonach 2018-2021.

UEFA ogłosiła długo oczekiwane rozpoczęcie sprzedaży praw handlowych do pokazywania rozgrywek UEFA na lata 2018-2021. Komitetu Wykonawczego UEFA zdradził nową koncepcję handlową do Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europejskiej UEFA.

Już w sezonie 2018/2019 nastąpią zmiany formatu rozgrywek. ​​Liga Mistrzów UEFA utrzyma swoją pozycję najlepszej ligi piłkarskiej na świecie, a Liga Europejska ma dalej funkcjonować, jako najbardziej zróżnicowaną pod względem konkurencji ligą na świecie.

Od sezonu 2018/2019 nastąpi rewizja ścieżki dostępu do Ligi Mistrzów UEFA. Trudniej będzie dostać się do fazy grupowej LM mistrzom krajów z średnich lig w Europie. Najbardziej zauważalną zmianą będzie bezpośredni awans czterech najlepszych klubów z czterech najlepszych lig w Europie. Zbliżające się zmiany dotkną także godzin rozgrywania meczów. W LM mają się pojawić dwa oddzielne pasma - o 19:00 i 21:00 podobnie, jak to w tej chwili wygląda w LE.

Ciekawą zmianą będzie fakt, że mistrzowie każdej z federacji należącej do UEFA pomimo odpadnięcia z rywalizacji o fazę grupową LM będą mieli możliwość grania w eliminacjach do LE. Dla mistrza Polski będzie to niewątpliwie duże ułatwienie. 

Prawo do sprzedaży praw UEFA ma w tej chwili TEAM Marketing, który negocjuje z telewizjami z całego świata. 

Z moich informacji wynika, że UEFA będzie chciała uzyskać 3,2 miliarda euro na sezon za prawa do transmisji. Dla porównania obecny cykl został sprzedany za 2,5 miliarda euro. 

Polscy nadawcy wkroczą pewnie do negocjacji w przyszłym roku, kiedy to będą starać się o sublicencję do pokazywania LE i LM dla polskich sympatyków tych rozgrywek. 

Nowszy post Starszy post Strona główna