Problemy na Łotwie

by - 13 lutego

FK Liepāja crowned champions of Latvia

Tak dużych problemów łotewska piłka nie miała od dawna. Jest problem kto zagra w europejskich pucharach w przyszłym sezonie. 

Sezon na Łotwie jest rozgrywany systemem wiosna-zima, czyli odwrotnym niż nasza rodzima Ekstraklasa. W najwyższych rozgrywkach ligowych występuje tylko 7 drużyn. Łotwa w rankingu UEFA jest sklasyfikowana na 42 pozycji na 54 państwa.

Sezon 2015 zakończył się 7 listopada. Mistrzem kraju została drużyna FK Liepaja.

Z 7 drużyn ligi łotewskiej aż 4 grają w eliminacjach do europejskich pucharów. I tu dochodzimy do zasadniczego problemu. Kto zagra w sezonie 2016/2017 europejskich pucharów?

Jedno jest pewne - mistrz kraju nie otrzymał licencji na grę w rozgrywkach UEFA na 3 lata! Oznacza to, że FK Liepaja może zagrać w europejskich pucharach dopiero w sezonie 18/19!

Jednak im niżej w tabeli tym ciekawiej. Drugi w sezonie 2015 zespół Skonto Ryga nie otrzymał licencji na grę w kolejnym sezonie...ligi łotewskiej! Prawdopodobnie oznacza to, że może nie wystąpić w eliminacjach do europejskich pucharów.

Czy oznacza to, że grę w kwalifikacjach do LM otrzyma trzeci - Ventspils? Jeszcze do końca nie wiadomo, jak brak licencji dla Skonto wpłynie na licencję od UEFA, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Jeśli dwie najlepsze drużyny nie zagrają w europejskich pucharach to swoją szansę dostanie 4 i 5 zespół ligi łotewskiej.

A nie zapomnijmy, że został jeszcze puchar Łotwy, który gwarantuje start w eliminacjach do LE!

Ogólnie może dojść do sytuacji w której przedostania drużyna ligi zagra w eliminacjach do Ligi Europy.

Na pewno będę informował o dalszym rozwoju sytuacji na Łotwie!Wcześniejsze posty

0 komentarze