Wzrasta znaczenie LE

by - 07 marcaDziś chciałbym napisać kilka ciekawych faktów odnoszących się do wzrostu oglądalności LE i zainteresowania Ligą Europejską. Jak wiadomo LE jest uważana za tą słabszą od LM. Ja jednak myślę, że rozgrywki LE są o wiele ciekawsze, pełne emocji i bramek. Smaczku dodaje fakt, że w rozgrywkach LE dobrze idzie czasami naszym zespołom. Dlatego warto przyjrzeć się faktom na temat wzrostu znaczenia LE. 

Mecze rewanżowe 1/16 LE przyniosły 3 z 10 najlepszych frekwencji w Lidze Europejskiej w historii. Widać, że rośnie zainteresowanie tymi rozgrywkami i liczba kibiców z sezonu na sezon się zwiększa.

Imponujące fakty i liczba kibiców rośnie również w oglądalności meczów na żywo. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie się tylko i wyłącznie zwiększać.

Druga najwyższa frekwencja w historii LE była na meczu Besiktas - Liverpool. Spotkanie, które rozstrzygnęły rzuty karne oglądało łącznie 63,324 osób.

Imponującą frekwencje zanotowano na meczach: pierwszy mecz Celtic - Inter oglądało aż 58 500 kibiców, rewanżowe spotkanie na Ukrainie pomiędzy Dynamo Kijów - Guingamp obejrzało 54 308 fanów.

Wspomnieć należy, że w 1/16 aż 68,37% stadionów była zapełnionych kibicami. Jest to największa średnia dla tego etapu rozgrywek w ostatnich 5 sezonach.

Trochę danych z TV:

  • W Anglii mecz pomiędzy Besiktasem a Liverpoolem w telewizji obejrzało aż 1,9 mln osób.
  • W Hiszpanii mecz pomiędzy Athleticem Bilbao a Torino obejrzało 2,3 mln widzów.
  • W Holandii mecz Feyenoordu z Romą obejrzało ponad 2 mln osób, co było największą frekwencją widzów LE w historii w tym kraju. 
  • Mecz Legii z Ajaxem obejrzało aż 1,4 mln osób. 
  • 2,6 mln osób w Niemczech oglądało w TV mecz Sportingu Lizbona z Wolfsburgiem.
Wzrost znaczenia LE jest również związany z tym, że zwycięzca rozgrywek zagra w przyszłorocznej LM bez udziału w eliminacjach. Na pewno wiele klubów jest zainteresowana tym obrotem spraw. Mimo wszystko jest to impuls do coraz większej dynamiki rozwoju tych rozgrywek. 


Wszystko wskazuje na to, że LE spełnia swoje założenia. Jest coraz bardziej rozpoznawalna i oglądana. Mam nadzieję, że wzrost jej znaczenia będzie również widoczny w najbliższych latach w Polsce. Na pewno ostatnio za sprawą dobrej postawy Legii Warszawa w tych rozgrywkach, więcej osób zainteresowało się tym turniejem.

Ja osobiście będę próbował wszystkim moim czytelnikom ułatwiać poruszanie się po LE, a także opisywać i informować o wszystkim związanym z tymi rozgrywkami.


Wcześniejsze posty

0 komentarze